Jak co nejlépe vyfotit auto. 8 fotografických hacků

Špičkový fotograf Robert Tichý nám prozradil 8 zásad, jak nejlépe vyfotit auťák bez nákladného vybavení.


Prodáváte auto a chcete na něm vydělat co nejvíc. Nebo jste koupili auto a chcete zamachrovat co nejvíc. Nebo milujete všechny auta a chcete jen víc lásky. Oslovili jsme profíka, aby nám pomohl uspokojit touhy.

Jaké má triky Robert?

Robert Tichý je profesionální fotograf, jehož práce znáte z nejrůznějších módních časopisů (Maxim, Marianne atd…), ale i z reklam na samotná auta (Toyota, BMW, Jeep, Seat, Škoda, Mercedes, Citroen…). Tady jsou jeho webovky a instagram. Kde jinde se poučit jak vyfotit svou žhavou káru než od mistra? A vlastně je jedno, jestli to fotíte na mobil, nebo na širokoformátový foťák za čtvrt milionu. Základní principy jsou stejné.

Natočili jsme pro vás instruktážní video:
  • Zjistíte, jak auto připravit na focení a nepřehnat to s vymazlením.
  • Zamyslíme se nad místem, kde fotit. Otevřený prostor je jednodušší než to zdánlivě rychle cvaknout někde na ulici mezi auty. Plus další triky.
  • Z jakého úhlu nejlépe fotit? Probíráme podrobně.
  • Robert má taky několik důležitých postřehů, jak vyzrát na světlo bez drahých blesků. Stačí vybrat správnou denní dobu nebo využít stísněný prostor podzemních garáží a detaily auta přiblesknout vestavěným bleskem.
  • Jak vyfotit přístrojovku, co dělat s odraznou deskou a jak fotit za jízdy.
  • Jdeme na to!

Na ukázku jsme vybrali 10 let staré Subaru Outback, najeto 120 000, čtyřkolka, přes 170 koní v benzínu, dvou a půllitr boxer. Skvělé auto do terénu i na rodinnou dovolenou. Na Letgo koupíte podobné za přibližně 250 tisíc.

Pro inspiraci, takhle fotí Robert v práci:

Úplně nejjednodušší to budete mít na otevřeném prostranství. V kapotě se nic neodráží a je tam odstup. Foto: BMW 640d, Robert Tichý.

SEDANY, KTERÉ SE MOHLY VYFOTIT I LÍP,

ALE I TAK JE CHCETE:

Renault Fluence

225 000Kč Chci vědět víc!

Ford Focus 1,6i 1. majitel

229 990Kč Chci vědět víc!

Obecně, mírný nadhled zepředu působí nejlépe. Auto víc vynikne a fotka je přehlednější. Ale každému autu sluší něco trochu jiného, musíte to vyzkoušet. Pozor na úhel hodně zespoda. Působí sice efektně, ale auto dost zkresluje. Foto: Volkswagen CADDY, Robert Tichý.

A jen tak pro radost fotka na iPhone z našeho natáčení. Náš tým se odráží v Kawasakii W800 SE. Foto: Michal Schindler

Elegantní prostředí s čistými liniemi a nerušivé detaily skvěle zvýrazní čisté linie a metalíza automobilu. Kůň podvědomě funguje jako odkaz na zkrocenou energii pod kapotou, syrovost a současně aristokratickou uhlazenost. Novodobá aristokracie a bavoráky, to docela pasuje k sobě. Foto: BMW 640d, Robert Tichý.

Druhá možnost je využít kontrast. Rurální barvy přírody a brutálně moderní barvy auta. A ejhle, ono to jde dohromady. Foto: Jeep 4×4 COMPASS, Robert Tichý.

Nezapomeňte se věnovat i detailům. Vždy funguje efekt protisvětla v kombinaci s tím, že temná místa nazpátek prosvítíte odraznou deskou. To může být kus plechu nebo polystyrenu. Foto: Abarth 124 spider, Robert Tichý.

Pokud chcete vyfotit hezky celou palubní desku, opět si dovnitř odrazte světlo odrazkami. A nezapomeňte srovnat volant a aspoň trochu uklidit. Foto: Lexus LS 500h AWD, Robert Tichý.

NUTNĚ POTŘEBUJU SUV:

Honda CRV – 2.0ivtech, 4X4, tažné zařízení, LPG

300 000Kč Chci vědět víc!

BMW X5 3,0 Xdrive automat

400 000Kč Chci vědět víc!

Podzemní garáže jsou vždy efektní lokalita pro focení. Musíte ale hledat místo, kde nejsou v záběru vidět jiná auta. Beton, specifické rozptýlené světlo, to vždycky vypadá dobře. A skvělý efekt uděláte přiblesknutím záběru (stačí malý vestavěný blesk na zrcadlovce). Efekt ringflashe zvýrazní kov, lesky a detaily. Auto tak vypadá najednou mnohem šťavnatější. Foto: Kia Stinger, Robert Tichý.

Pošlete to dál


STAHUJ APLIKACI LETGO

# #
Jan Strmiska
Měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a jeho poslední projekty jsou elektronická hudební pilulka Audiopill a YouTube kanál Cooking with dictators. Než ho v Indii okradli o Royal Enfield 500, projel s ním pět indických států.