Které psí plemeno je nejlepší na cestování?

Ne každý pes je na dlouhé cesty stavěný. Víte, jestli s sebou na dovolenou brát psa?


Předem bychom chtěli upozornit, že v tomhle článku rozhodně nebudeme všechny zástupce konkrétního plemene házet do jednoho pytle. U psa záleží především na konkrétní povaze a vztahu, který si k cestování v autě vytvoří. Jak už jsme psali tady, v tomhle ohledu můžete udělat mnoho vstřícných kroků, jež psům cestování zpříjemní a usnadní. Přesto lze vyzdvihnout několik plemen, která mají k cestování vyloženě kladný vztah. I v jejich případě je ovšem nutno myslet na pár základních pravidel, především tedy dostatek tekutin, pravidelnou kontrolu stavu vašeho mazlíka a především časté zastávky, aby se mohl někde na parkovišti nebo odpočívadle protáhnout. A komu z psí říše tedy cestování „chutná“ nejvíc?

Čivava

Tihle pejskové jsou od přírody nebojácní a po hlavě se vrhají do každé výzvy. Tou je i jízda autem. Čivava má výhodu ve své velikosti, můžete ji mít na rozdíl od větších plemen v prostoru pro posádku, a dokonce jí můžete relativně levně pořídit psí autosedačku, která funguje na podobném principu jako ta dětská.

Čivavka dokáže být roztomilá. A hlavně to není pes. Foto: Profimedia

Čivavy vyžadují společnost, takže je nutné tu a tam udržovat se zvířetem oční kontakt (neplatí pro řidiče). Platí, že pokud má pes zrychlený dech a zvýšenou slintavost, jízda autem pro něj není to pravé ořechové. Doporučuje se vzít do auta jeho oblíbenou hračku nebo se mu víc věnovat. Občas i pomůže, že pes vidí z okna nebo skrz čelní sklo ven.

K ČIVAVĚ SE HODÍ SUV

Volvo XC60 D4 AWD automat

529 000Kč Chci vědět víc!

BMW x3

180 000Kč Chci vědět víc!

Jezevčík

Oblíbené české plemeno celkem rádo cestuje pod nohama spolujezdce, což je dostačující na krátké cesty, ale na ty delší už to omezuje pohodlí psa i posádky. Jezevčík je naštěstí skladný, takže můžete improvizovat – buď mu udělat pelíšek v kufru, nebo ho převážet ve speciální přepravce, která je určena třeba pro cestu autobusem, vlakem či letadlem.

Možná se zdá, že je obliba jezevčíků menší než v šedesátých letech. Pořád je to ale na českém žebříčku číslo 3! Foto: Profimedia
Možná se zdá, že je obliba jezevčíků menší než v šedesátých letech. Pořád je to ale na českém žebříčku číslo 3! Foto: Profimedia

Váš čtyřnohý kamarád bude možná ze začátku protestovat, ale je to pro něj mnohem bezpečnější. Jezevčíci jsou oddaní hlídači, ale zároveň jsou temperamentní. V autosedačce nebo v postroji ho udržíte jen s náhubkem, jinak hrozí, že se ze svého vězení pokusí prokousat, aby vám mohl být na blízku.

Buldoček

Většina buldočků cestování přímo miluje, ale musí se na něj naučit. Ze začátku klidně pejska nechte sedět vedle sebe a sledujte, jak se chová. U buldočků platí, že musí mít dostatek čerstvého vzduchu a hodně tekutin, protože se jim hůř dýchá a obtížně snášejí vyšší teploty.

Buldoček Většina buldočků cestování přímo miluje, ale musí se na něj naučit. Ze začátku klidně pejska nechte sedět vedle sebe a sledujte, jak se chová. U buldočků platí, že musí mít dostatek čerstvého vzduchu a hodně tekutin, protože se jim hůř dýchá a obtížně snášejí vyšší teploty. Jakmile si na auto zvyknou a najdou si v něm svoje místečko, snáší dobře libovolně dlouhé trasy a rozumí si i s popruhy a sedačkami. Základem je trpělivost při tréninku – pes musí auto vnímat jako boudu na kolečkách, nikoliv jako nepřátelské území plné divných zvuků a pachů. Občas pomůže si s ním sednout pár minut před samotnou cestou a pozorovat, co mu vyhovuje a co naopak vadí.
Na této fotografii je i pes. Foto: Profimedia.

Jakmile si na auto zvyknou a najdou si v něm svoje místečko, snáší dobře libovolně dlouhé trasy a rozumí si i s popruhy a sedačkami. Základem je trpělivost při tréninku – pes musí auto vnímat jako boudu na kolečkách, nikoliv jako nepřátelské území plné divných zvuků a pachů. Občas pomůže si s ním sednout pár minut před samotnou cestou a pozorovat, co mu vyhovuje a co naopak vadí.

Pudl

Jsou to jedni z nejinteligentnějších psů a jejich klidná povaha z nich dělá ideální společníky na cestách. Na psy jejich velikosti navíc existuje celá řada popruhů a bezpečnostních prvků. Pudla na auto snadno naučíte, protože miluje nové věci a rychle pochopí, jak cestování funguje. Navíc je v povaze pudla nevzdalovat se od svého páníčka, takže udělá cokoliv, aby zůstal s ním. Jen pozor, jestli necháváte klíčky od auta vždy na stejném místě. Pudl velmi rychle pochopí, kdy se někam jede autem, a je pak trochu zklamaný, že odjíždíte bez něj. 

Je rok 1971 a zpěvačka tehdejší slavné dívčí kapely Jacob-Sisters vyráží na líbánky. Nejen s pudlíky, ale i s novomanželem. Zas tak progresivní doba to nebyla. Foto: Profimedia
Je rok 1971 a zpěvačka tehdejší slavné dívčí kapely Jacob-Sisters vyráží na líbánky. Nejen s pudlíky, ale i s novomanželem. Zas tak progresivní doba to nebyla. Foto: Profimedia

Bígl

Neuvěřitelně společenský pes, který je zvyklý na svou smečku. I proto je dobré ho nenechávat o samotě a vyrážet na cesty s ním. Je učenlivý a chce svému páníčkovi dělat radost, takže ho na auto snadno naučíte, jen na něj musíte pomalu a hlavně dávejte pozor na pravidelné přestávky. Bígl je původem honicí pes a potřebuje se vyběhat a vyblbnout. Pokud vyrážíte často na cesty do přírody, rychle pochopí, že auto je pro něj způsobem, jak se dostat k novým výběhům. Nemusíme snad dodávat, že v přírodě bígl běhá taky za každou stopou, ať už patří veverce, srnce, nebo divočákovi. 

I v autě je potřeba na bígla občas dohlédnout a dávat pozor, aby respektoval hierarchii smečky. První vždy vystupuje páníček, až potom pes.

Na tohle si připravte šišlání. Foto: Profimedia
Na tyhle scény si připravte šišlání. Foto: Profimedia

Maltézák

Maličký pejsek, který má ale hodně elánu a je citově vázán na majitele. Proto je nerad opouští. Cestování má rád, ostatně jeho praprapředci z Malty (odtud jméno) byli známí lovem myší v podpalubí lodí, takže pokud zvládli mořskou nemoc, nemůže je rozházet jízda autem. Kompaktní rozměry vám nabízejí hned několik možností, jak ho v autě uložit. Snese i kufr auta, ale bude mu vadit, že nemá výhled na svou smečku. Vyžaduje totiž hodně pozornosti a mazlení.

Váš suvenýr z dovolené na Maltě. Foto: Profimedia

Zároveň ale miluje trénink, a tak ho snadno naučíte, kde je ve voze jeho místo. Maltézák právě díky své inteligenci a ochotě pravidelně obsazuje vrchní příčky v žebříčcích psích cestovatelů. Jeho skladné rozměry totiž umožňují i snadný transport v případě přesunu letadlem či vlakem.

KOMBÍK PRO PSA IDEÁL

ŠKODA OCTAVIA DIESEL AUTOMAT

159 999Kč Chci vědět víc!

•1.majitel• VW Passat Comfortline 2.0 TDi 110 kW/ Navi/ Alu/ LED

456 000Kč Chci vědět víc!

Labrador

A to nejlepší nakonec? Oblíbený labrador, spolu s příbuzným retrívrem, nesmí chybět. Většina zástupců obou plemen snáší jízdu autem velmi dobře. Najdou se výjimky, ale labradoři i přes mírné nepohodlí auto tolerují, protože chtějí páníčkovi udělat radost a jsou schopni obrovských obětí, aby ho nespustili z očí. S tím souvisí i zabezpečení pejsků. Většinou jim je nejlépe v kufru, kde mohou mít svůj vlastní pelíšek.

Nechal by se pro vás zabít. Nebo sníst? Foto: Profimedia
Nechal by se pro vás zabít. Nebo sníst? Foto: Profimedia

Dost často se ale po chvilce derou zpátky dopředu, takže je nutné mít v autě zabezpečovací mřížku z plastu. Je lepší než provazová, protože skrz tu se většinou velcí psi snaží procpat dopředu a mohou si ublížit. Do kabiny dospělého labradora neumisťujte. I když existuje několik bezpečnostních popruhů, pes je příliš velký a v případě prudké srážky se v nebezpečí ocitá v nebezpečí nejen on, ale i zbytek posádky.

Pošlete to dál


STAHUJ APLIKACI LETGO

# #
Václav Rybář
Původně psal o kultuře a možná i proto v autech a cestování vždycky nějaký příběh, schovaný za konkrétní značkou nebo destinací. Už několik let píše pro časopis Faster, web Garaz.cz a několik travel magazínů. Miluje zakroucené alpské silničky a postupně odškrtává na mapách země, ve kterých se dá podniknout pořádný roadtrip.